Specifications
- Purity
- ≥99% (NMR)
- Appearance
- Light brown powder
- Identity
- 1H-NMR
Properties
- Solvents
- DMSO
- Melting Point
- 123-126 °C (lit.)
Category: Building Blocks, Intermediates, Reagents
For Research Use Only. Not Intended for Diagnostic or Therapeutic Use.
Building block for synthesis.
| Purity | ≥99% (NMR) |
|---|---|
| Appearance | Light brown powder |
| CAS-Number | 3029-19-4 |
| Molecular Formula | C17H10O |
| Molecular Weight | 230.26 |
| Identity | 1H-NMR |
| Solvents | DMSO |
| Melting Point | 123-126 °C (lit.) |
| Smiles | [H]C(=O)C1=C2C=CC3=CC=CC4=CC=C(C=C1)C2=C34 |
| InChi Key | RCYFOPUXRMOLQM-UHFFFAOYSA-N |
| Shipping | AMBIENT |
| Short Term Storage | +4°C |
| Long Term Storage | +4°C |
| Handling Advice | Protect from light and moisture. |
| Use / Stability | Stable for at least 2 years after receipt when stored at +4°C. |
| Hazard statements | H315, H319, H335 |
| Precautionary statements | P261, P305 + P351 + P338 |
| GHS Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Transportation | Not dangerous goods |
| InChi | InChI=1S/C17H10O/c18-10-14-7-6-13-5-4-11-2-1-3-12-8-9-15(14)17(13)16(11)12/h1-10H |
| Quantity | 20 g, 100 g, Bulk |

N-Phenylhydroxylamine
Scroll to top
