Specifications
- Purity
- ~90% (Dye Content) (UV/Vis)
- Appearance
- Solid
- Identity
- 1H-NMR
Properties
- Solvents
- DMSO
- Melting Point
- 274-278 °C
- Fluorescence
- λex 319 nm, λem 457 nm in DMSO
Category: Building Blocks, Intermediates, Reagents
For Research Use Only. Not Intended for Diagnostic or Therapeutic Use.
Building block for synthesis. Reagent used for electrophilic phenylation, e.g. of malonates and dithiocarboxylates.
| Purity | ~90% (Dye Content) (UV/Vis) |
|---|---|
| Appearance | Solid |
| CAS-Number | 63149-24-6 |
| Molecular Formula | C19H23NO3S |
| Molecular Weight | 345.46 |
| Identity | 1H-NMR |
| Solvents | DMSO |
| Melting Point | 274-278 °C |
| Fluorescence | λex 319 nm, λem 457 nm in DMSO |
| Smiles | CC1=[N+](CCCCS([O-])(=O)=O)C2=C(C3=C(C=CC=C3)C=C2)C1(C)C |
| InChi Key | GJCURKVOCXJAIV-UHFFFAOYSA-N |
| Shipping | AMBIENT |
| Short Term Storage | +4°C |
| Long Term Storage | -20°C |
| Handling Advice | Protect from light and moisture. |
| Use / Stability | Stable for at least 2 years after receipt when stored at -20°C. |
| Transportation | Not dangerous goods |
| InChi | InChI=1S/C19H23NO3S/c1-14-19(2,3)18-16-9-5-4-8-15(16)10-11-17(18)20(14)12-6-7-13-24(21,22)23/h4-5,8-11H,6-7,12-13H2,1-3H3 |
| Quantity | 500 mg, 2.5 g, Bulk |

2,3,3-Trimethylindolenine
Scroll to top
