Specifications
- Purity
- ≥97% (NMR)
- Appearance
- White to tan solid
- Identity
- 1H-NMR
Properties
- Solvents
- chloroform
Category: Building Blocks, Intermediates, Reagents
For Research Use Only. Not Intended for Diagnostic or Therapeutic Use.
Building block for synthesis.
| Purity | ≥97% (NMR) |
|---|---|
| Appearance | White to tan solid |
| CAS-Number | 103068-41-3 |
| Molecular Formula | C6H5FO2 |
| Molecular Weight | 128.1 |
| Identity | 1H-NMR |
| Solvents | chloroform |
| Smiles | OC1=CC=C(F)C(O)=C1 |
| InChi Key | XPOIJNIQXJYQOV-UHFFFAOYSA-N |
| Shipping | AMBIENT |
| Short Term Storage | +4°C |
| Long Term Storage | +4°C |
| Handling Advice | Protect from light and moisture. |
| Use / Stability | Stable for at least 2 years after receipt when stored at +4°C. |
| Hazard statements | H302, H315, H319, H335 |
| Precautionary statements | P261, P305 + P351 + P338 |
| GHS Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Transportation | Not dangerous goods |
| InChi | InChI=1S/C6H5FO2/c7-5-2-1-4(8)3-6(5)9/h1-3,8-9H |
| Quantity | 500 mg, 1 g, 10 g, Bulk |

6-SFX SE
Scroll to top
