Specifications
- Purity
- ≥97% (HPLC)
- Appearance
- White to off-white solid
- Identity
- 1H-NMR
Properties
- Solvents
- DMSO, DMF or acetonitrile
- Fluorescence
- λex 330 nm, λem 402 nm in 0.1 M Tris pH 9.0
Categories: Fluorescent Detection, Fluorescent Detection
For Research Use Only. Not Intended for Diagnostic or Therapeutic Use.
Used for labelling oligonucleotides and ribonucleotides.
| Purity | ≥97% (HPLC) |
|---|---|
| Appearance | White to off-white solid |
| CAS-Number | 20300-59-8 |
| Molecular Formula | C11H8O5 |
| Molecular Weight | 220.18 |
| Identity | 1H-NMR |
| Solvents | DMSO, DMF or acetonitrile |
| Fluorescence | λex 330 nm, λem 402 nm in 0.1 M Tris pH 9.0 |
| Smiles | COC1=CC2=C(C=C1)C=C(C(O)=O)C(=O)O2 |
| InChi Key | VEEGNDSSWAOLFN-UHFFFAOYSA-N |
| Shipping | AMBIENT |
| Short Term Storage | +4°C |
| Long Term Storage | -20°C |
| Handling Advice | Protect from light and moisture. |
| Use / Stability | Stable for at least 2 years after receipt when stored at -20°C. |
| Hazard statements | H315, H319, H335 |
| Precautionary statements | P261, P305 + P351 + P338 |
| GHS Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Transportation | Not dangerous goods |
| References | (1) H. Tetsuia et al.: J . Am. Chem. Soc. 130(27), 8804 (2008), (2) M. Hagihara et al.: J . Am. Chem. Soc.128(39), 12932 (2006), (3) H. Tetsuia et al.: Pep. Sci. 43, 349 (2006) |
| InChi | InChI=1S/C11H8O5/c1-15-7-3-2-6-4-8(10(12)13)11(14)16-9(6)5-7/h2-5H,1H3,(H,12,13) |
| Quantity | 500 mg, 5 g, Bulk |

7-Methoxycoumarin-3-carboxylic acid N-succinimidyl ester
Scroll to top
