Specifications
- Purity
- ≥95% (HPLC)
- Appearance
- Orange to red powder
- Identity
- 1H-NMR
Properties
- Solvents
- acetonitrile, DMSO
- Fluorescence
- λex 484 nm, λem 601 nm in 92 mM phosphate, 25 mM SDS pH 7.0
Categories: Fluorescent Detection, Fluorescent Detection
For Research Use Only. Not Intended for Diagnostic or Therapeutic Use.
(Aminostyryl)pyridinium hemicyanine dye with solvent-dependent one- and two-photon emission1.
| Synonyms | trans-4-[4-(N-Ethyl-2-hydroxyethylamino)styryl]-1-methylpyridinium tetraphenylborate |
|---|---|
| Purity | ≥95% (HPLC) |
| Appearance | Orange to red powder |
| CAS-Number | 159721-38-7 |
| Molecular Formula | C42H43BN2O |
| Molecular Weight | 602.61 |
| Identity | 1H-NMR |
| Solvents | acetonitrile, DMSO |
| Fluorescence | λex 484 nm, λem 601 nm in 92 mM phosphate, 25 mM SDS pH 7.0 |
| Smiles | CCN(CCO)C1=CC=C(C=CC2=CC=[N+](C)C=C2)C=C1.C1=CC=C(C=C1)[B-](C1=CC=CC=C1)(C1=CC=CC=C1)C1=CC=CC=C1 |
| InChi Key | VQUVCIYMYJAJIZ-UHFFFAOYSA-N |
| Shipping | AMBIENT |
| Short Term Storage | +4°C |
| Long Term Storage | -20°C |
| Handling Advice | Protect from light and moisture. |
| Use / Stability | Stable for at least 2 years after receipt when stored at -20°C. |
| Hazard statements | H315, H319, H335 |
| Precautionary statements | P261, P305 + P351 + P338 |
| GHS Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Transportation | Not dangerous goods |
| References | (1) P.C. Cheng et al.: J. Microsc. 189, 199 (1998), (2) U. Narang et al.: J. Phys. Chem. 100, 4521 (1996) |
| InChi | InChI=1S/C24H20B.C18H23N2O/c1-5-13-21(14-6-1)25(22-15-7-2-8-16-22,23-17-9-3-10-18-23)24-19-11-4-12-20-24 |
| Quantity | 100 mg, 1 g, Bulk |

Ethidium homodimer