Specifications
- Purity
- ≥98% (HPLC)
- Appearance
- White to off-white powder
- Identity
- 1H-NMR
Properties
- Solvents
- DMSO, DMF
- Melting Point
- 195°C
Categories:
For Research Use Only. Not Intended for Diagnostic or Therapeutic Use.
Amine-reactive biotinylation agent.
| Synonyms | Biotin-PFP ester, D-Biotin pentafluorophenyl ester, EZ-Link PFP-Biotin |
|---|---|
| Purity | ≥98% (HPLC) |
| Appearance | White to off-white powder |
| CAS-Number | 120550-35-8 |
| Molecular Formula | C16H15N2SO3F5 |
| Molecular Weight | 410.36 |
| Identity | 1H-NMR |
| Solvents | DMSO, DMF |
| Melting Point | 195°C |
| InChi Key | DKTMDBQDSYQUEV-LEJLMFORSA-N |
| Shipping | AMBIENT |
| Short Term Storage | +4°C |
| Long Term Storage | +4°C |
| Handling Advice | Protect from light and moisture. |
| Use / Stability | Stable for at least 2 years after receipt when stored at +4°C. |
| Transportation | Not dangerous goods |
| References | (1) C. Somlai, et al., Z. Naturforsch. 48b, 511 (1993), (2) V.A. Korshun, et al., Synth Commun. 26, 2531 (1996) |
| Quantity | 100 mg, 250 mg, Bulk |

Sulfo-NHS-LC-Biotin