Specifications
- Purity
- ≥98% (HPLC)
- Appearance
- White to off-white powder
- Identity
- 1H-NMR
Properties
- Solvents
- DMSO, DMF (slightly)
- Melting Point
- 220-230 °C (dec.)
Categories:
For Research Use Only. Not Intended for Diagnostic or Therapeutic Use.
Biotin-X is an amino-reactive biotinylation reagent with a long spacer arm. The 6-aminocaproic acid spacer arm provides distance between the biotin and the target ligand which helps alleviate steric hindrance. Biotin-X can be used to biotinylate antibodies, proteins, peptides, or amino acids by reacting with primary amines as found in the N-terminus and Lysine side chains. Biotin-X may also be used in the biosynthesis of biotinylated oligosaccharides. Optimal reaction conditions are at a pH of 7-9. Avoid amine-containing buffers, which may compete in the acylation reaction.
| Synonyms | N-(+)-Biotinyl-6-aminohexanoic acid, Biotin caproic acid, (+)-Biotin-epsilon-aminocaproic acid, 6-((Biotinoyl)amino)hexanoic acid, N-(+)-Biotinyl-6-aminocaproic acid |
|---|---|
| Purity | ≥98% (HPLC) |
| Appearance | White to off-white powder |
| CAS-Number | 72040-64-3 |
| Molecular Formula | C16H27N3O4S |
| Molecular Weight | 357.47 |
| Identity | 1H-NMR |
| Solvents | DMSO, DMF (slightly) |
| Melting Point | 220-230 °C (dec.) |
| InChi Key | CMUGHZFPFWNUQT-HUBLWGQQSA-N |
| Shipping | AMBIENT |
| Short Term Storage | +4°C |
| Long Term Storage | -20°C |
| Handling Advice | Protect from light and moisture. |
| Use / Stability | Stable for at least 2 years after receipt when stored at -20°C. |
| Transportation | Not dangerous goods |
| References | (1) G.T. Hermanson, Bioconjugate Techn. 2nd p506-545 (2008) |
| Quantity | 100 mg, 500 mg, Bulk |

(+)-Biotin N-hydroxysuccinimide ester