Specifications
- Purity
- ≥98% (HPLC)
- Appearance
- White to off-white powder
- Identity
- 1H-NMR
Properties
- Solvents
- Soluble in DMSO (25mg/ml), ethanol (20mg/ml) or chloroform.
- Melting Point
- 262-264 °C (lit.)
Category: Antibiotics
For Research Use Only. Not Intended for Diagnostic or Therapeutic Use.
Dexamethasone is a potent anti-inflammatory and immunosuppressive agent useful in a variety of inflammatory and autoimmune conditions. This synthetic glucocorticoid acts as an agonist of human glucocorticoid receptor (GR) and binds with a higher affinity than the natural ligand cortisol. Through GR activation, dexamethasone has both transactivating and transrepressing effects on gene expression, resulting in anti-inflammatory properties. The anti-inflammatory effects are complex, but primarily via inhibition of inflammatory cells and suppression of expression of inflammatory mediators.
| Synonyms | MK-125, NSC 34521, 9&alpha,-Fluoro-16&alpha,-methylprednisolone, |
|---|---|
| Purity | ≥98% (HPLC) |
| Appearance | White to off-white powder |
| CAS-Number | 50-02-2 |
| Molecular Formula | C22H29FO5 |
| Molecular Weight | 392.46 |
| Identity | 1H-NMR |
| Solvents | Soluble in DMSO (25mg/ml), ethanol (20mg/ml) or chloroform. |
| Melting Point | 262-264 °C (lit.) |
| Smiles | O=C1C=C[C@@]2(C)C(CC[C@]3([H])[C@]2(F)[C@@H](O)C[C@@]4(C)[C@@]3([H])C[C@@H](C)[C@]4(O)C(CO)=O)=C1 |
| InChi Key | UREBDLICKHMUKA-CXSFZGCWSA-N |
| Shipping | AMBIENT |
| Short Term Storage | RT |
| Long Term Storage | +4°C |
| Handling Advice | Protect from light and moisture. |
| Use / Stability | Stable for at least 2 years after receipt when stored at +4°C. |
| Hazard statements | H360FD |
| Precautionary statements | P201 – P202 – P280 – P308 + P313 – P405 – P501 |
| GHS Symbol | GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Transportation | Not dangerous goods |
| References | (1) M.A. Clark, et al.; Prostaglandins 32, 703 (1986), (2) R. Matasic, et al.; J. Leukoc. Biol. 66, 909 (1999), (3) I. Rahman; Biochem. Pharmacol. 60, 1041 (2000), (4) I.M. Beck, et al.; Endocr. Rev. 30, 830 (2009), (5) C. van Kooten, et al.; Handb. Exp. Pharmacol. 2009, 233 (2009), (6) I.S. Okoye, et al.; Cancer Immunol. Immunother. (Epub ahead of print) (2020) |
| InChi | InChI=1S/C22H29FO5/c1-12-8-16-15-5-4-13-9-14(25)6-7-19(13,2)21(15,23)17(26)10-20(16,3)22(12,28)18(27)11-24/h6-7,9,12,15-17,24,26,28H,4-5,8,10-11H2,1-3H3/t12-,15+,16+,17+,19+,20+,21+,22+/m1/s1 |
| Quantity | 500 mg, 1 g, Bulk |

cis-Bis-(isothiocyanato)-bis-(2,2′-bipyridyl- 4,4′-dicarboxylato)-ruthe...