Specifications
- Purity
- ≥97% (GC)
- Appearance
- Colorless to light rose liquid
- Identity
- 1H-NMR
Properties
- Solvents
- chloroform
- Refractive Index
- n20/D 1.463
Documentation
- Safety Data Sheet (SDS)
- CDX F0210 MSDS.pdf
Category: Building Blocks, Intermediates, Reagents
For Research Use Only. Not Intended for Diagnostic or Therapeutic Use.
Reagent for synthesis.
| Purity | ≥97% (GC) |
|---|---|
| Appearance | Colorless to light rose liquid |
| CAS-Number | 26367-48-6 |
| Molecular Formula | C6H7ClO3 |
| Molecular Weight | 162.57 |
| Identity | 1H-NMR |
| Solvents | chloroform |
| Refractive Index | n20/D 1.463 |
| Smiles | CCOC(=O)C=CC(Cl)=O CCOC(=O)C=CC(=O)Cl |
| InChi Key | YYLWXDIGYFPUSK-ONEGZZNKSA-N |
| Shipping | AMBIENT |
| Short Term Storage | +4°C |
| Long Term Storage | -20°C |
| Handling Advice | Protect from light and moisture. |
| Use / Stability | Stable for at least 2 years after receipt when stored at -20°C. |
| Hazard statements | H302, H314, H317, H334 |
| Precautionary statements | P261, P280, P305 + P351 + P338, P310 |
| GHS Symbol | GHS05+GHS07+GHS08 |
| Signal word | Danger |
| RIDADR | UN3265 8 |
| Transportation | Excepted Quantities |
| InChi | InChI=1S/C6H7ClO3/c1-2-10-6(9)4-3-5(7)8/h3-4H,2H2,1H3/b4-3+ |
| Quantity | 5 g, 50 g, Bulk |

D-Fructose 6-phosphate hydrate disodium salt
Scroll to top
