Specifications
- Purity
- ≥98% (NMR)
- Appearance
- White to off-white powder
- Identity
- 1H-NMR
Properties
- Solvents
- DMSO
- Optical Activity
- [α]20/D +68±3°, c = 1% in methanol
Categories: Fluorescent Detection, Fluorescent Detection
For Research Use Only. Not Intended for Diagnostic or Therapeutic Use.
Substrate for calpain.
| Synonyms | L-Methionine-7-amido-4-methylcoumarin |
|---|---|
| Purity | ≥98% (NMR) |
| Appearance | White to off-white powder |
| CAS-Number | 94367-35-8 |
| Molecular Formula | C15H18N2O3S . C2HF3O2 |
| Molecular Weight | 420.4 |
| Identity | 1H-NMR |
| Solvents | DMSO |
| Optical Activity | [α]20/D +68±3°, c = 1% in methanol |
| Smiles | [O-]C(=O)C(F)(F)F.CSCC[C@H]([NH3+])C(=O)NC1=CC=C2C(C)=CC(=O)OC2=C1 |
| InChi Key | VSAUWUJWXBUSEU-YDALLXLXSA-N |
| Shipping | AMBIENT |
| Short Term Storage | +4°C |
| Long Term Storage | -20°C |
| Handling Advice | Very hygroscopic. Store under inert gas. |
| Use / Stability | Stable for at least 2 years after receipt when stored at -20°C. |
| Hazard statements | H315, H319, H335 |
| Precautionary statements | P261, P305 + P351 + P338 |
| GHS Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Transportation | Not dangerous goods |
| References | (1) T. Sasaki et al.: J. Biol. Chem. 259, 12489 (1984) |
| InChi | InChI=1S/C15H18N2O3S.C2HF3O2/c1-9-7-14(18)20-13-8-10(3-4-11(9)13)17-15(19)12(16)5-6-21-2 |
| Quantity | 100 mg, 2 g, Bulk |

N-(4-Methylumbelliferyl)-maleinimide