Specifications
- Purity
- ≥98% (TLC)
- Appearance
- Violet powder
- Identity
- 1H-NMR
Properties
- Solvents
- alcohols, DMSO, DMF
- Melting Point
- 91-93 °C
- Fluorescence
- λex 614 nm, λem 663 nm, protonated
Categories: Fluorescent Detection, Fluorescent Detection
For Research Use Only. Not Intended for Diagnostic or Therapeutic Use.
This membrane probe has been used as an optode sensor for sodium and other ions. It was used to set up optical dihydrogen phosphate-selective sensors better suited for operation at physiological pH than their ion selective electrode counterparts.
| Synonyms | Chromoionophore I, 3-Octadecanoylimino-7-(diethylamino)-1,2-benzophenoxazine, 9-(Diethylamino)-5-(octadecanoylimino)-5H-benzo[a]phenoxazine, ETH 5294 |
|---|---|
| Purity | ≥98% (TLC) |
| Appearance | Violet powder |
| CAS-Number | 125829-24-5 |
| Molecular Formula | C38H53N3O2 |
| Molecular Weight | 583.85 |
| Identity | 1H-NMR |
| Solvents | alcohols, DMSO, DMF |
| Melting Point | 91-93 °C |
| Fluorescence | λex 614 nm, λem 663 nm, protonated |
| Smiles | CCCCCCCCCCCCCCCCCC(=O)N=C1/C=C2OC3=CC(=CC=C3N=C2C2=C1C=CC=C2)N(CC)CC |
| InChi Key | MYWBZQJIXVRCJC-JQJRJOTLSA-N |
| Shipping | AMBIENT |
| Short Term Storage | +4°C |
| Long Term Storage | -20°C |
| Handling Advice | Protect from light and moisture. |
| Use / Stability | Stable for at least 2 years after receipt when stored at -20°C. |
| Transportation | Not dangerous goods |
| References | (1) K. Wygladacz et al.: Anal. Chim. Acta 614(1), 77 (2008), (2) W.E. Morf et al.: Anal. Chem. 62, 738 (1990), (3) K. Wang et al.: Anal. Sci. 6, 7 (1990) |
| InChi | InChI=1S/C38H53N3O2/c1-4-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-25-37(42)39-34-29-36-38(32-24-22-21-23-31(32)34)40-33-27-26-30(28-35(33)43-36)41(5-2)6-3/h21-24,26-29H,4-20,25H2,1-3H3/b39-34+ |
| Quantity | 10 mg, 20 mg, 100 mg, Bulk |

N-(3-Oxododecanoyl)-L-homoserine lactone