Specifications
- Purity
- ≥96% (HPLC)
- Appearance
- Colourless liquid
- Identity
- 1H-NMR
Properties
- Solvents
- chloroform
- Melting Point
- 40 °C
- Boiling Point
- 131.5 °C
Documentation
- Safety Data Sheet (SDS)
- CDX P0059 MSDS.pdf
Category: Building Blocks, Intermediates, Reagents
For Research Use Only. Not Intended for Diagnostic or Therapeutic Use.
Building block for synthesis.
| Synonyms | Propanal oxime, Propanaldoxime, Propionaldoxime |
|---|---|
| Purity | ≥96% (HPLC) |
| Appearance | Colourless liquid |
| CAS-Number | 627-39-4 |
| Molecular Formula | C3H7NO |
| Molecular Weight | 73.09 |
| Identity | 1H-NMR |
| Solvents | chloroform |
| Melting Point | 40 °C |
| Boiling Point | 131.5 °C |
| Smiles | CC/C=N/O |
| InChi Key | IFDZZSXEPSSHNC-ONEGZZNKSA-N |
| Shipping | AMBIENT |
| Short Term Storage | +4°C |
| Long Term Storage | -20°C |
| Handling Advice | Protect from light and moisture. |
| Use / Stability | Stable for at least 2 years after receipt when stored at -20°C. |
| Hazard statements | H315, H317, H319, H335 |
| Precautionary statements | P261, P264, P271, P272, P280, P302 + P352, P304 + P340, P305 + P351, P312, P321, P333 + P313, P337 + P313, P362, P403 + P233 P405, P501 |
| GHS Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Transportation | Not dangerous goods |
| InChi | InChI=1S/C3H7NO/c1-2-3-4-5/h3,5H,2H2,1H3/b4-3+ |
| Quantity | 500 mg, 2.5 g, 10 g, Bulk |

PTACH