Specifications
- Purity
- ≥98% (GC)
- Appearance
- Colourless liquid
- Identity
- 1H-NMR
Properties
- Solvents
- chloroform
- Boiling Point
- 220 °C (lit.)
- Optical Activity
- [α]22/D +17°, neat
- Refractive Index
- n20/D 1.526 (lit.)
- Density
- 1 g/ml at 25 °C (lit.)

Available from stock
Category: Building Blocks, Intermediates, Reagents
For Research Use Only. Not Intended for Diagnostic or Therapeutic Use.
Important building block and synthetic intermediate reagent for synthesis of chiral compounds.
| Synonyms | (R)-βMethylphenethyl alcohol, (R)-2-Phenylpropanol |
|---|---|
| Purity | ≥98% (GC) |
| Appearance | Colourless liquid |
| CAS-Number | 19141-40-3 |
| Molecular Formula | CH3CH(C6H5)CH2OH |
| Molecular Weight | 136.19 |
| Identity | 1H-NMR |
| Solvents | chloroform |
| Boiling Point | 220 °C (lit.) |
| Optical Activity | [α]22/D +17°, neat |
| Refractive Index | n20/D 1.526 (lit.) |
| Density | 1 g/ml at 25 °C (lit.) |
| Smiles | C[C@@H](CO)C1=CC=CC=C1 |
| InChi Key | RNDNSYIPLPAXAZ-QMMMGPOBSA-N |
| Shipping | AMBIENT |
| Short Term Storage | +4°C |
| Long Term Storage | -20°C |
| Handling Advice | Protect from light and moisture. |
| Use / Stability | Stable for at least 2 years after receipt when stored at -20°C. |
| Transportation | Not dangerous goods |
| InChi | InChI=1S/C9H12O/c1-8(7-10)9-5-3-2-4-6-9/h2-6,8,10H,7H2,1H3/t8-/m0/s1 |
| Quantity | 1 g, Bulk |

Prostaglandin E1