Specifications
- Purity
- ≥95% (TLC)
- Appearance
- Orange crystalline powder
- Identity
- 1H-NMR
Properties
- Solvents
- alcohols, DMSO or DMF
- Melting Point
- 136-138 °C
- Fluorescence
- λex 500 nm, λem 593 nm in 0.1 M phosphate pH 8.0, lipase
Categories: Fluorescent Detection, Fluorescent Detection
For Research Use Only. Not Intended for Diagnostic or Therapeutic Use.
Suitable as fluorogenic substrate for lipases, choline esterases.
| Purity | ≥95% (TLC) |
|---|---|
| Appearance | Orange crystalline powder |
| CAS-Number | 15585-42-9 |
| Molecular Formula | C16H13NO4 |
| Molecular Weight | 283.28 |
| Identity | 1H-NMR |
| Solvents | alcohols, DMSO or DMF |
| Melting Point | 136-138 °C |
| Fluorescence | λex 500 nm, λem 593 nm in 0.1 M phosphate pH 8.0, lipase |
| Smiles | CCCC(=O)OC1=CC=C2N=C3C=CC(=O)C=C3OC2=C1 |
| InChi Key | RGJTZDRUTUWWTD-UHFFFAOYSA-N |
| Shipping | AMBIENT |
| Short Term Storage | +4°C |
| Long Term Storage | -20°C |
| Handling Advice | Protect from light and moisture. |
| Use / Stability | Stable for at least 2 years after receipt when stored at -20°C. |
| Transportation | Not dangerous goods |
| InChi | InChI=1S/C16H13NO4/c1-2-3-16(19)20-11-5-7-13-15(9-11)21-14-8-10(18)4-6-12(14)17-13/h4-9H,2-3H2,1H3 |
| Quantity | 25 mg, 250 mg, Bulk |

Resazurin sodium salt
Scroll to top
