Specifications
- Purity
- ≥98% (HPLC)
- Appearance
- Light yellow or light green powder
- Identity
- 1H-NMR
Properties
- Solvents
- chloroform
- Melting Point
- 89 - 91 °C
Documentation
- Safety Data Sheet (SDS)
- CDX T0113 MSDS.pdf
Category: Building Blocks, Intermediates, Reagents
For Research Use Only. Not Intended for Diagnostic or Therapeutic Use.
Reagent for the spectrophotometric det. of Ag and Ru. Tridentate ligand that binds metals at three meridional sites giving two adjacent 5-membered MN2C2 chelate rings. It forms complexes with most transition metal ions. It is also a potent inducer of nitrate and nitric oxide (NO) synthase (iNOS) protein and mRNA production in the cultured murine macrophage RAW 264.7 cell line.
| Synonyms | 2,2':6',2''-Terpyridine, α,α',α'-Tripyridyl, 2,6-Di(2-pyridyl)pyridine, NSC36755 |
|---|---|
| Purity | ≥98% (HPLC) |
| Appearance | Light yellow or light green powder |
| CAS-Number | 1148-79-4 |
| Molecular Formula | C15H11N3 |
| Molecular Weight | 233.3 |
| Identity | 1H-NMR |
| Solvents | chloroform |
| Melting Point | 89 – 91 °C |
| Smiles | C1=CN=C(C=C1)C1=NC(=CC=C1)C1=CC=CC=N1 |
| InChi Key | DRGAZIDRYFYHIJ-UHFFFAOYSA-N |
| Shipping | AMBIENT |
| Short Term Storage | +4°C |
| Long Term Storage | -20°C |
| Handling Advice | Protect from light and moisture. |
| Use / Stability | Stable for at least 2 years after receipt when stored at -20°C. |
| Hazard statements | H300-H310-H315-H318-H335 |
| Precautionary statements | P261-P264-P280-P302 + P350-P305 + P351 + P338-P310 |
| GHS Symbol | GHS05+GHS06 |
| Signal word | Danger |
| RIDADR | UN2811 6.1 |
| Transportation | Excepted Quantities |
| References | (1) E. Gagliardi, et al.: Mikrochim. Acta 1175, (1964), (2) L.C. Kamra, et al.: Anal. Chim. Acta 81, 177 (1976), (3) K.T. Potts, et al.: Org. Synth. 64, 189 (1986), (4) D.L. Jameson, et al.: Inorg. Synth. 32, 46 (1998), (5) B.-S. Wang, et al.: Bioch. Pharmacol. 57, 1367 (1999), (6) H. Hofmeier & Z.S. Schubert: Chem. Soc. Rev. 33, 373 (2004), (7) R. Wang, et al.: Inorg. Chem. 48, 9779 (2009) |
| InChi | InChI=1S/C15H11N3/c1-3-10-16-12(6-1)14-8-5-9-15(18-14)13-7-2-4-11-17-13/h1-11H |
| Quantity | 1 g, 5 g, Bulk |

Tetraconazole