Specifications
- Purity
- ≥90% (NMR)
- Appearance
- Dark red-brown powder
- Identity
- 1H-NMR
Properties
- Solvents
- ethanol, water (slightly)
- Melting Point
- 212 °C (dec.)(lit.)
- UV / Vis
- λmax 424 nm
Category: Non Fluorescent Detection & Chromogene Detection
For Research Use Only. Not Intended for Diagnostic or Therapeutic Use.
Sulfonephthalein dye. Acid-base pH indicator dye with pH ranges of pH 1.2 (Red) – pH 2.8 (Yellow), and pH 8.0 (Yellow) – pH 9.6 (Blue). Spectral data: Absorption, ?max 424nm. Has been used as pH sensor, indicator, in cosmetics and drug applications, microbiological assays and determining lipases.
| Synonyms | p-Xylenolsulfonephthalein, p-Xylenol Blue, 1,4-Dimethyl-5-hydroxybenzenesulfonphthalein, NSC 10471 |
|---|---|
| Purity | ≥90% (NMR) |
| Appearance | Dark red-brown powder |
| CAS-Number | 125-31-5 |
| Molecular Formula | C23H22O5S |
| Molecular Weight | 410.48 |
| Identity | 1H-NMR |
| Solvents | ethanol, water (slightly) |
| Melting Point | 212 °C (dec.)(lit.) |
| UV / Vis | λmax 424 nm |
| Smiles | O=S1(C2=CC=CC=C2C(C3=C(C)C=C(O)C(C)=C3)(C4=CC(C)=C(O)C=C4C)O1)=O |
| InChi Key | MGUKYHHAGPFJMC-UHFFFAOYSA-N |
| Shipping | AMBIENT |
| Short Term Storage | +4°C |
| Long Term Storage | +4°C |
| Handling Advice | Protect from light and moisture. |
| Use / Stability | Stable for at least 2 years after receipt when stored at +4°C. |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precautionary statements | P261-P305 + P351 + P338 |
| GHS Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Transportation | Not dangerous goods |
| References | (1) A. Cohen, Biochem. J. 16, 31 (1922), (2) K. Vytras, Chem. Zvesti 28, 252 (1974), (3) S. Dickopf, et al.: PNAS 92, 11519 (1995), (4) S. Cihelnik, et al.: Collect. Czech. Chem. Commun. 67, 1779 (2002), (5) M. Stastna, et al.: Electrophoresis 26, 53 (2005) |
| InChi | InChI=1S/C23H22O5S/c1-13-11-20(24)15(3)9-18(13)23(19-10-16(4)21(25)12-14(19)2)17-7-5-6-8-22(17)29(26,27)28-23/h5-12,24-25H,1-4H3 |
| Quantity | 5 g, 25 g, 100 g, Bulk |

Xylidyl blue I