Specifications
- Purity
- ≥98% (NMR)
- Appearance
- White solid
- Identity
- 1H-NMR
Properties
- Solvents
- water (100 mg/ml)
Category: Carbohydrates
For Research Use Only. Not Intended for Diagnostic or Therapeutic Use.
A glycolytic intermediate formed by the isomerization of glucose-6-phosphate.
| Synonyms | Disodium 6-O-phosphonato-D-fructose |
|---|---|
| Purity | ≥98% (NMR) |
| Appearance | White solid |
| CAS-Number | 26177-86-6 |
| Molecular Formula | C6H11O9P . 2Na |
| Molecular Weight | 304.1 |
| Identity | 1H-NMR |
| Solvents | water (100 mg/ml) |
| Smiles | [Na+].[Na+].OC[C@@]1(O)O[C@H](COP([O-])([O-])=O)C(O)[C@H]1O |
| InChi Key | HYDCSGSCSYCSAK-LDOMYYAMSA-L |
| Shipping | AMBIENT |
| Short Term Storage | -20°C |
| Long Term Storage | -20°C |
| Handling Advice | Protect from light and moisture. |
| Use / Stability | Stable for at least 2 years after receipt when stored at -20°C. |
| Hazard statements | H302-H371 |
| Precautionary statements | P260 |
| GHS Symbol | GHS07+GHS08 |
| Signal word | Warning |
| Transportation | Not dangerous goods |
| InChi | InChI=1S/C6H13O9P.2Na/c7-2-6(10)5(9)4(8)3(15-6)1-14-16(11,12)13 |
| Quantity | 500 mg, 5 g, Bulk |

4-Fluoro-2,1,3-benzoxadiazole