Specifications
- Purity
- ≥98% (NMR)
- Appearance
- Red to brown powder
- Identity
- 1H-NMR
- UV/Vis
- 559-569 nm
- Melting Point
- 208-212 °C
Properties
- Solvents
- DMSO
- Fluorescence
- λex 395 nm, λem 561 nm in acetone
Categories: Fluorescent Detection, Fluorescent Detection
For Research Use Only. Not Intended for Diagnostic or Therapeutic Use.
Fluorescent reagent for the determination of mono- and diisocyantes in air samples, and determination of lactate, hydroxybutyrate and other intermediates in body fluids. The piperazino moiety reacts readily with isocyantes to form the corresponding urea-derivatives. The derivatives can be detected by LC with UV or fluorescent-detection. Used for visualizing lysosomes in living cells also.
| Synonyms | 4-Nitro-7-piperazino benzofurazan |
|---|---|
| Purity | ≥98% (NMR) |
| Appearance | Red to brown powder |
| CAS-Number | 139332-66-4 |
| Molecular Formula | C10H11N5O3 |
| Molecular Weight | 249.23 |
| Identity | 1H-NMR |
| Solvents | DMSO |
| Fluorescence | λex 395 nm, λem 561 nm in acetone |
| Smiles | [O-][N+](=O)C1=CC=C(N2CCNCC2)C2=NON=C12 |
| InChi Key | MVLWYDGJBGPXOL-UHFFFAOYSA-N |
| Shipping | AMBIENT |
| Short Term Storage | +4°C |
| Long Term Storage | -20°C |
| Handling Advice | Protect from light and moisture. |
| Use / Stability | Stable for at least 2 years after receipt when stored at -20°C. |
| Hazard statements | H302, H315, H319, H335 |
| Precautionary statements | P261, P305 + P351 + P338 |
| GHS Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Transportation | Not dangerous goods |
| References | (1) K. Ishiguro et al.: BioTechniques 45(4), 465 (2008), (2) J.-A. Lee et al.: Analytica Chimica Acta 534(2), 185 (2005), (3) A. Ostin et al.: J. Environ. Monit. 5, 100 (2003), (4) M. Vogel et al.: Anal. Chem. 74, 6418 (2002) |
| InChi | InChI=1S/C10H11N5O3/c16-15(17)8-2-1-7(9-10(8)13-18-12-9)14-5-3-11-4-6-14/h1-2,11H,3-6H2 |
| Quantity | 200 mg, 1 g, Bulk |
| cdx-UV/Vis | 559-569 nm |
| cdx-Melting Point | 208-212 °C |

NIR 4d